دسته‌بندی نشده

انواع دریچه تنظیم هوا

انواع دریچه تنظیم هوا

انواع دریچه هوا و کاربردآن

داشتن یک سیستم تهویه مطبوع مناسب برای ساختمان ها امری مهم و ضروری می باشد. یکی از حلقه های مهم تهویه مطبوع دریچه تهویه هوا می باشند و انتخاب یکدریچه هوای مناسب امری مهم و  ضروری است  و به داشتن هوایی خوب در ساختمان کمک شایانی می کند.

دریچه های تامین هوا به صورت کلی به چهار دسته دریچه های رفت، دریچه هوای برگشت، دریچه مکش (دریچه تخلیه هوا) و دریچه دسترسی (دریچه بازدید) اشاره نمود.

انواع دریچه های هوا

دریچه هوا چیست؟

دریچه هوا معمولا برای تنظیم سرعت و فشار جریان هوا در ساختمان تعبیه می شود. این دریچه ها با توجه به کارکرد آنها  در سیستم های هوا مانند سیستم های تهویه هوا و یا هوا و آب مانند کولر آبی دارای کاربردهای متفاوتی مانند تهویه هوای محیط، تنظیم نمودن جریان هوا در جهت مورد نظر،افزایش و کاهش سرعت جریان هوا می باشد.

انواع دریچه های آلومینیومی هوا

دریچه آلومینیومی خطی:

دریچه خطی

این نوع از دریچه ها در سه مدل دریچه کله قندی، زاویه دار و طرح اسلوت می باشد که قابلیت نصب روی دیوار و زیر سقف را داراست.

دریچه آلومینیومی مشبک:

دریچه آلومینیومی مشبک

 

این نوع از دریچه های هوا بهصورت شبکه شبکه و لانه زنبوری و در مدل های مربع، مثلث و گرد تولید می شود. پره های این مدل از دریچه ها قابل تنظیم بوده و برای رفت و یا برگشت هوا به کار می رود.

دریچه آلومینیومی سقفی:

دریچه آلومینیومی سقفی

دریچه آلومینیومی سقفی

دریچه های سقفی بر روی سقف ساختمان نصب می شوند و هوا را به صورت یکنواخت و مناسب به سطح زمین می رسانند. برخی از دریچه های کولر از این نوع هستند. این مدل دریچه ها به صورت دریچه سقفی یک طرفه، دو طرفه، سه و چهار طرفه هستند.

دریچه آلومینیومی دیواری:

دریچه آلومینیومی دیواری

دریچه آلومینیومی دیواری

دریچه های دیواری در نوع چهارگوش دارای یک شبکه دمپر در لایه پشت خود می باشد. پره های این دریچه ها قابل تنظیم می باشد و به این وسیله می توان جهت حرکت هوا را مشخص نمود. از این نوع دریچه ها می توان به دریچه های کولر، دریچه های تامین هوای وسایل گازسوز اشاره کرد.

دریچه آلومینیومی گرد:

دریچه آلومینیومی گرد

دریچه آلومینیومی گرد

یکیاز انواع دریچه های گرد دریچه های خورشیدی می باشند که درای اشکال مربعی بوده که با انواع اشکال مدور هندسی شکل گرفته اند.

دریچه آلومینیومی تایلی:

دریچه آلومینیومی تایلی

دریچه آلومینیومی تایلی

این نوع دریچه ها به صورت سقفی بوده و هوارسانی را به صورت سفی انجام می دهند. این دریچه ها دارای انواع دریچه مشبک یک، دو ،‌سه و چهار طرفه می باشند.

دسته بندی انواع دریچه تهویه هوا
براساس شکل ظاهری:

دریچه هوای گرد

دریچه هوای مستطیلی

دریچه هوای خطی

 

براساس نوع کاربرد

دریچه تنظیم هوا

دریچه تهویه هوا

دریچه هواساز

دریچه تامین هوا

 

براساس نوع جنس

۱- فلزی (آلمینیومی و آهنی): یکی از پرکاربردترین دریچه های تهویه در صنعت تویه مطبوع، دریچه های فلزی می باشند که درقسمت بالا بطور کامل توضیح داده شده

۲- پلاستیکی: این نوع از دریچه ها برای هوارسانی در سیستم مکنده و دمنده مانند هواساز، داکت و کولرها استفاده می شود.

۳- چوبی (MDF): این نوع از دریچه برای هوادهی و ایجاد نما در طراحی داخلی ساختمان به کار می روند.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.